Region Vlll FFA Activity Schedule 2018-19


Caledonia FFA Chapter
 

AG EDUCATION/MAAE/FFA ACTIVITIES CALENDAR

REGION VIII 2018-2019 (6th Draft)

**For region contests = registration at 8:30am and contest will start at 9am (unless stagger start contests)****Location-based contests (i.e. UWRF Contest, Soils, etc) modified start times**

Aug 16-20


Houston Co. Fair

 

Caledonia

Harguth

August 20

FFA Safe Tractor Operator Contest Entry Forms Due

St. Paul

Comp Dept

 

 

 

 

Aug.23-Sept.3

Minnesota State Fair

St. Paul

Comp Dept

 

State Fair FFA Contest Tractor = Aug. 31

Tractor Driving - Registrations at 8:45 AM

 

Aug.31-Sept. 3

State Fair FFA Livestock Show

FFA Dairy & Livestock Judging Contests

 

St. Paul

Fri. Aug. 31 @ 5pm

 

Duane Hutton

Sept. 10

 

 

September 

 

September 20

Nat’l Barrow Show Judging Contest-9am

 

Tri-State Youth & Dairy Expo

 

Regional Fall Leadership Day

Austin – 8am registration

 

NICC-Calmar, IA

 

Kasson-Mantorville HS

Erin Steele 507-437-5306

easteele@hormel.com

 

7:30am-12:30pm

 

P. Aarsvold/Pliscott

 

Sept. 15

Regional Trapshoot – 8am start time

Zumbrota

Clement

 

Sept. 18

Miller Invite – General Livestock

Mabel-Canton

Miller Family

 

9am = Registration, 9:30am Contest

Meal will be available  

 

Sept. 26

Stewie Gen Livestock, Dairy Cattle & Horse Invite  (Reg 8:30am, Start 9am)

 

Stewartville

Schnell

October 1

Regional Contest Fees & Chapter Scantron Fee (FRIENDLY REMINDER) ($150, check to MAAE, $50 late fee if not paid on time and team will not compete in any contests until amount is paid)

Goodhue

Send to Gorman

 

 

 

 

October 10

University of Minnesota Fall CDE Invite

St. Paul

Ag Ed Club, Bjorklund

 

 

 

 

October 12

UWRF Contests – 4 Qualifier CDEs

UW-River Falls

Dr. Buttles

 

(Dairy, General, Horse = State Qualifiers)

 **Poultry = invitational only

 

 

 

 

Dairy Cattle = Clement, Aarsvold

Gen Livestock = Harguth, Timm, Erickson

 

Horse = Brown, Hinrichs

 

Poultry = Larson, Dvergsten

Oct. 18-21

 

Oct. 24-27

MN Beef Expo

 

National FFA Convention

St. Paul

 

Indianapolis, IN

www.mnbeefexpo.org

 

National Staff

 

November 1

 

November 14

State/National Dues & POAs due!

 

Regional Soils, Forestry, Contour Lines Backup Date = Nov.15

 

 

Lanesboro

*Wildlife Invite too

Tolosky/Larsen

 

Harguth/Ruen/Dvergsten

 

 

 

 

November 8

Middle School Ag Challenge (7th & 8th Grades ONLY)

 

PEM

Aarsvold/Hinrichs

 

November 16

POWER II

Camp Friendship

Tolosky/Rada

 

 

 

 

November ??

H2O/360 Conference

Camp Friendship

 

Tolosky/Rada

 

Nov30-Dec2

 

 

December 1

Regional Greenhand Camp

**For grades 8-10 members ONLY

 

Regional Dues Deadline

Ironwood Springs

 

 

Cannon Falls

P. Aarsvold/Pliscott

 

 

Pliscott

 

(3.00 per person - pay Region 8 FFA, $50 late fee if not paid on time)

(7th grade thru graduates)

 

 

 

 

 

December 6

Regional Dairy Foods & Poultry Contests   Backup = Dec.7

Riverland @ Austin

Brown & Larson

 

December 13

 

 

January 9

 

January 17

 

January ??

 

U of M Winter Invitational (Leadership CDEs and More)

 

Region 8 MAAE Meeting, 5:30 pm

 

Food Science CDE

 

Zumbrota-Mazeppa FFA Toy Show

 

 

U of M St. Paul Campus

 

Fat Willy’s/Roch

 

Chatfield

 

Zumbrota 9am-3pm

 

Ag Ed Club, L. Rada

 

 

N. Buecler

 

Fritz

 

Clement

January ???

 

 

Regional Leadership Conference @ ???????

 W/Region Officer Team Lock-in

Jan. 18-19

Ag Technology Conference

St. Cloud

Thomas Appel

 

January 25

 

 

 

 

Jan. 25 & 26

 

 

January 31

 

Regional Leadership contest documents EMAILED by TODAY!!  Employment Skills & Public Speaking

 

World’s Toughest Rodeo

 

Regional Wildlife CDE, Small Animal CDE = 9am Reg (Backup = Feb. 1)

 

 

 

 

 

 

 

Xcel Energy Center

 

 

Plainview

 

 

 

 

 

 

Reisinger 651-312-3486

 

 

Aarsvold, Hinrichs

February 1??

 

 

February 6

Minnesota State Spring Barrow Show

Reg = 9-9:45am & Contest = 10am

 

Regional Review Night – State Degrees, Proficiency Apps and Officer Apps due tonight! (Back up date = Feb. 7)

Albert Lea

 

 

Stewartville

Supper Start Time  is 4:30pm & Review starts at 5pm

 

 

 

Schnell/P. Aarsvold

 

 

 

 

February 8

Regional Leadership Contest/Regional State Degree, Proficiency & Officer Interviews Day

Riverland in Austin

Backup = Feb. 15

Schweisthal

 

Reg. 8:30am, Begin 9am, Awards TBA          

 

Creed Speaking

Pliscott

 

 

Extemporaneous Speaking

Selness

 

 

Public Speaking

Timm

 

 

Best Informed Greenhand (Knowledge)

Daninger

 

 

Employment Skills

Brogan

 

 

Discussion Meet

Hinrichs

 

 

Regional State Degree/Proficiency/Officer Interviews for 2019-20 team

P. Aarsvold/Pliscott

 

 

February 13

 

 

Regional Parli Pro Contest

Novice & Advanced

 

 

Wanamingo

**Staggered Start**

 

Clement

February 13

Regional Meats  & Ag Sales CDEs   (Backup = ???)  Staggered Start times

Wanamingo

N. Beucler/Erickson

 

 

 

 

 

Feb. 17-24

NATIONAL FFA WEEK

 

 

 

February ??

 

FFA Day at the Capitol

 

St. Paul

 

Tolosky

 

February 23

 

 

March 19

 

Triton FFA Steak Feed @ Faith Community Church/West Concord

 

Riverland Community College 2019 Ag Summit

 

 

West Concord

4-7:30pm

 

Austin

 

Ickler

Back-up = Mar. 2nd

 

Hoffman

March 1

Applications for State FFA Band and Chorus Due (Applications can be submitted beginning Jan. 15)

 

 

Directors

 

March 1

Application for National Chapter Award due.

State/Nat’l Dues for 2nd quarter and all others.

 

Last chance to turn in POAs

Larsen/Tolosky

March 8

Regional Contests (Backup=Mar. )

Cannon Falls

Pliscott

 

Ag Mechanics, Farm Mgnt & Crops Contests

 

John Hobert

Harguth

 

 

 

 

March 3

Hayfield FFA Toy Show

Hayfield

J. Beucler

 

March 9

 

34thAnnual Cannon Falls Toy Show

Time = 9am-3pm

Cannon Falls Field House

 

 

Pliscott

 

 

 

March ???

Dr. Pete Science Fair & Ag Comm CDE

 

UofM

Peterson/Dornick

 

March 15

State Judging – Proficiency and National  Chapter Award Applications

MN Dept of Ed

Larsen/Tolosky

 

State MN FFA Nom Comm Training

 

Rada

 

March 26

Regional Floriculture & Nursery Landscape  - **2:30pm Reg &

3pm Contest Starts

RCTC

Backup = Mar.??   

Sather/Fruth-Dugstad

 

 

 

 

March 29-30

SDSU Little International

Brookings, SD

Animal & Range Sciences

 

April 6

 

Ag Technology Contests

 

UW-River Falls

 

Dr. Buttles

 

April 1

 

 

 

 

April 8

Resume & letter of application for State Employment Skills, Manuscripts for State Prepared Public Speaking CDE

 

Region VIII Awards Ceremony 6:30pm

U of M

 

 

 

 

Pine Island

Bjorklund

 

 

 

 

P. Aarsvold/Pliscott

 

 

 

 

April 15

American FFA Degree Applications Due

Roseville

Larsen

 

 

 

 

April 12

Convention Online Registration Due

 

Bjorklund

 

 

 

 

April 28-30

MN State FFA Convention

U of MN

State Officers/Tolosky/Larsen

 

 

 

 

May 8

Regional Instructors Meeting

Dover-Eyota HS

Porter/N. Beucler

 

Calendar planning, Reports

 

 

 

 

 

 

May 4

Southeastern MN FFA Clay Bust

Pine Island

Erickson

 

Updated: 6/4/18 @ 2pm

 

 


Contact: Brad Harguth