Region Vlll FFA Activity Schedule 2017-18


Caledonia FFA Chapter
 

AG EDUCATION/MAAE/FFA ACTIVITIES CALENDAR

REGION VIII 2017-2018

**For region contests = registration at 8:30am and contest will start at 9am (unless stagger start contests)**

**Location-based contests (i.e. UWRF Contest, Soils, etc) modified start times**

 

DATE

EVENT

LOCATION

CHAIR

June 10

 

 

June 11-13

 

June 12-16

 

June 15

SE MN Youth Dairy Show

10:30am start time

 

Gopher Dairy Camp

 

SGLC

 

Dodge Co. Farm Bureau Dinner with a Farmer 5-7pm & Movie at Theater 7:30pm

 

St. Charles

 

 

U of M

 

Hackensack

 

Kasson Park & Theater

$5 for meal

 

Winona Co. Fairgrounds

 

 

 

 

Tolosky/Rada

 

Ickler

 

June 15, 22 & 23

 

 

June 17

 

 

June 17

 

 

June 18-23

 

 

June 19

 

 

June 20-22

 

Fillmore/Houston Tractor Safety Course

1st Day = Written Test/Preston, hybrid course w/lessons online other 2 days

 

Olmsted County Breakfast on the Farm

9019 Silver Creek Rd NE

 

Fillmore Co. Dairy Night on the Farm

 

 

Ag In Motion 8 for Students (earn ½ credit for course)

 

Entries for MN State Fair FFA Livestock

accepted online starting today!

 

POWER Conference for Region Officers

Preston & Spring Valley

 

 

Eyota

6:30-11:30am

 

5:30-8:30pm

 

 

Dallas/Fort Worth Texas

 

St. Paul

 

 

Hackensack

Brogan/Fillmore/Houston Extension

 

 

 

Towerview Dairy

Charles & Carrie Sachs

 

Johnson Rolling Acres

24486 Bear Paw Road, Peterson

 

Timm/James

 

 

Competition Dept

 

 

Erickson/P. Aarsvold

 

June 23

June 24

 

June 25

MN State Jr. Holstein Show

MN State Holstein Show

 

Freeborn County Jackpot Hog Show

 

Hutchinson

 

 

Albert Lea

www.mnholstein.com

 

 

Steele

June 19-23

Goodhue Tractor Safety Course

 

Goodhue

 

Gorman

 

June 25-27

SLCCL #1

Deep Portage

Tolosky/Larsen

 

June 28-30

 

SLCCL #2

 

Deep Portage

 

Tolosky/Larsen

 

July 1-4

Cannon Valley Fair-Open FFA Show

Cannon Falls

Pliscott/Erickson

 

Open to all FFA for “all entry areas” any SAE project area – see fair book online www.cannonvalleyfair.org

FFA Sheep & Beef Show Info = see website

****Shows are now Species specific days. See website for the following: Dairy, Beef, Sheep, Goats, various SAE areas. See premium book for details or contact Shawn Erickson with questions.

 

July 10-13

 

MAAE Summer Conference

 

Wilmar

 

Thomas Appel

 

July 17-23

 

 

Washington Leadership Conference

 

Washington, DC

 

Tolosky/Rada

July 18-23

 

 

July 18-23

Rice County Fair

Ag Tech & Crops entry on18th 5pm, Thurs 20th Sheep Show 1:30pm & Goats 3pm, Fri 21st Beef 9am Tractor driving 2:00 Livestoc

Dodge County Fair

Fairbault

Ag Mech Projects & Crops entries July19

 

Kasson

Ed Terry/Larson

www.ricecountyfair.com

*Livestock in 1 day & out 9am-8pm

 

Pagel, J. Buecler & Ickler

 

July 18-23

 

 

 

July 23

 

Fillmore County Fair

Judging Contest = July 19th (Dairy & General)

 

FFA Day with St. Paul Saints

 

Preston

 

 

 

Twin Cities

 

4-H Ambassadors

 

 

 

Val Aarsvold

 

July 24-30

Olmsted County Fair

Rochester

Pagel, Schnell, Aarsvold, Fritz

 

Dairy Judging Contest = July 24th

FFA Show – sheep, hog, beef, dairy, goats

 

 

 

 

 

 

July 25-29

AgStar Miracle of Birth Center at the

Olmsted Co. Fair

 

Rochester

Molly Kappers

July 27

Olmsted Co. Fair Tractor Driving Contest-2pm

Olmsted Co. FG

 

Porter

July 27

MN FFA Foundation Golf Tournament

Atwater

Val Aarsvold

 

August ???

 

August 1-3

 

August 7

 

 

August 7-13

 

August 12-13

MOBC Training

 

Farm Fest

 

State Fair Closing for ALL FFA Livestock Entries

 

Mower County Fair (FFA Livestock Show)

 

Petting Zoo at the Olmsted County Historical Society Harvest Days

MOBC

 

Redwood Falls

 

State Fair

 

 

Austin

 

Historical Society Grounds

Ertl

 

 

 

Competition Dept

 

 

Timm/Brown/J. Beucler

 

Pagel

 

 

 

 

 

August 8-12

Goodhue County Fair

Zumbrota

Clement/Pliscott/Gorman

 

 

 

 

August 11

State Fair Entry Closing for FFA Crops

State Fair

 

 

August 8

Closing for Large Ag Mechanics Projects for State Fair

St. Paul

Joel Larsen

 

 

 

 

August 15

Olmsted Co. Fair Premier Exhibitor Luncheon

Whistle Binkies North

3120 Wellner Dr NE

12noon

 

 

 

 

August 15-20

Steele County Fair

Gen. & Dairy Judging on Aug. 18th

 

Owatonna

507-451-5305

 

Aug 16-20

Houston Co. Fair

Dairy Contest on the 17th (6:30pm reg, 7:30pm contest)

 

Caledonia

Harguth

August 21

FFA Safe Tractor Operator Contest Entry Forms Due

St. Paul

Comp Dept

 

 

 

 

Aug. 24-Sept. 4

Minnesota State Fair

St. Paul

Comp Dept

 

State Fair FFA Contest Tractor = ????

Tractor Driving - Registrations at 8:45 AM

 

 

 

 

Sept. 1-4

State Fair FFA Livestock Show

FFA Dairy & Livestock Judging Contests

St. Paul

Fri. Sept 1 @ 5pm

 

Duane Hutton

September 11

 

September ???

 

September 15

Nat’l Barrow Show Judging Contest-9am

 

Tri-State Youth & Dairy Expo

 

Regional Fall Leadership Day

Austin – 8am registration

NICC-Calmar, IA

 

Cannon Falls

Erin Steele 507-437-5306

easteele@hormel.com

7:30am-12:30pm

 

Erickson/P. Aarsvold

 

September 16

Regional Trapshoot – 8am start time

Zumbrota

Clement

 

September 19

Miller Invite – General Livestock Judging

Mabel-Canton

Doug Ward

 

9am = Registration, 9:30am Contest

Meal will be available after

 

September 27

Stewie Gen Livestock, Dairy Cattle & Horse Invite (Reg 8:30 am, Start 9 am)

 

Stewartville

Schnell

October 1

Regional Contest Fees & Chapter Scantron Fee (FRIENDLY REMINDER) ($325, check to MAAE, $50 late fee if not paid on time and team will not compete in any contests until amount is paid)

Goodhue

Send to Sue Gorman

 

 

 

 

October 3

University of Minnesota Fall CDE Invite

St. Paul

Ag Ed Club, Bjorklund

 

 

 

 

October 13

UWRF Contests – 4 Qualifier CDEs

UW-River Falls

Dr. Buttles

 

(Dairy, General, Horse = State Qualifiers)

**Poultry = invitational only

 

 

 

Dairy Cattle = Clement, Aarsvold

Gen Livestock = Steele, Timm, Erickson

 

Horse = Brown, Hinrichs

 

Poultry = Larson, Dvergsten

October 25-28

National FFA Convention

Indianapolis, IN

National Staff

 

November 1

 

November 1

State & National Dues & POAs due!

 

Regional Contests

 

 

Lanesboro

Tolosky/Larsen

 

Harguth/Ruen/Dvergsten

 

Soils, Forestry, Contour Lines (Backup Date = Nov. 3rd ) & Wildlife Invite too

 

 

 

November 9

Middle School Ag Challenge (7th & 8th Grades ONLY)

 

PEM

Aarsvold/Hinrichs

 

November 17

POWER II

Camp Friendship

Tolosky/Rada

 

 

 

 

November 18

H2O/360 Conference

Camp Friendship/True Friends Annandale

 

Tolosky/Rada

 

December 1

Regional Dues Deadline

Pine Island

Erickson

 

(3.00 per person - pay Region 8 FFA, $50 late fee if not paid on time)

(7th grade thru graduates)

 

 

December 1-3

 

 

Regional Greenhand Camp

**For grades 8-10 members ONLY

 

 

Ironwood Springs

 

Erickson/P. Aarsvold

December 7

Regional Dairy Foods & Poultry Contests

Backup = Dec. 8th

Riverland @ Austin

Brown & Larson

 

Dec 14

 

 

January 3

 

January 5-6

 

January 7

 

U of M Winter Invitational (Leadership CDEs and More)

 

Region 8 MAAE Meeting, 5:30 pm

 

World’s Toughest Rodeo

 

Zumbrota-Mazeppa FFA Toy Show

 

 

U of M St. Paul Campus

 

Pizza Ranch-Stewie

 

Xcel Energy Center

 

Zumbrota 9am-3pm

 

Ag Ed Club, L. Rada

 

 

Yarger

 

Reisinger 651-312-3486

 

Clement

January 13-14

 

 

January 19

 

Regional Leadership Conference @ Pine Island

W/Region Officer Team Lock-in

 

Regional Leadership contest documents postmarked by/on the 19th Job Interview and Public Speaking

 

January 19-20

Ag Technology Conference

(Region 8 Host)

St. Cloud

Thomas Appel

 

 

 

 

January 31

Regional Review Night – State Degrees, Proficiency Apps and Officer Apps due tonight! (Back up date = Feb. 1)

Stewartville

Schnell/Erickson

 

 

 

 

February 2

Regional Leadership Contest/Regional State Degree, Proficiency & Officer Interviews Day

Riverland in Austin

Backup date= Feb. 9

Erickson/P. Aarsvold

 

Reg. 8am, Begin 8:30am, Awards TBA

 

Creed Speaking

Pliscott

 

 

Extemporaneous Speaking

Selness

 

 

Public Speaking

Timm

 

 

Best Informed Greenhand (Knowledge)

Gorman

 

 

Job Interview

Brogan

 

 

Discussion Meet

Hinrichs

 

 

Regional State Degree/Proficiency/Officer Interviews for 2017-18 team

Larson/Erickson

 

 

February 8

 

Regional Wildlife CDE, Small Animal CDE = 9am Reg (Backup = Feb. 13th)

 

Plainview

 

Aarsvold, Hinrichs

 

 

 

 

February 2

Minnesota State Spring Barrow Show

Reg = 9-9:45am & Contest = 10am

Albert Lea

 

 

 

 

 

February 14

Regional Meats & Ag Sales CDEs (Backup = ???)

Staggered Start times

Wanamingo

N. Beucler/Erickson

 

 

 

 

 

February 23

Food Science CDE

Chatfield

 

Fritz

February 17-24

NATIONAL FFA WEEK

 

 

 

February ??

 

FFA Day at the Capitol

 

St. Paul

 

Tolosky

 

February 24

 

 

February 27

 

Triton FFA Steak Feed @ Faith Community Church/West Concord

 

Riverland Community College 2018 Ag Summit

 

 

West Concord

4-7:30pm

 

Austin

 

Ickler

 

 

Hoffman

March 1

Applications for State FFA Band and Chorus Due (Applications begin Jan 15)

 

Directors

 

March 1

Application for National Chapter Award due.

State/Nat’l Dues for 2nd quarter and all others.

 

Last chance to turn in POAs

Larsen/Tolosky

March 2

Regional Contests (Backup =March 3rd)

Cannon Falls

Pliscott

 

Ag Mechanics, Farm Mgnt & Crops Contests

 

John Hobert

Harguth

 

 

 

 

March 4

Hayfield FFA Toy Show

Hayfield

J. Beucler

 

March 6

Regional Parli Pro Contest

Zumbrota-Mazeppa

Clement

 

Novice & Advanced

**Staggered Start**

 

 

March 11

 

 

March 17

 

33rdAnnual Cannon Falls Toy Show

Time = 9am-3pm

 

Triton FFA Alumni Donkey Basketball Game at 7pm

 

 

Cannon Falls Field House

 

Dodge Center

 

Pliscott

 

 

Ickler

March ???

Dr. Pete Science Fair & Ag Comm CDE

UofM

Peterson/Dornick

 

March ???

State Judging – Proficiency and National Chapter Award Applications

MN Dept of Ed

Larsen/Tolosky

 

State MN FFA Nom Comm Training

 

Rada

 

March 20

Regional Floriculture & Nursery Landscape NEW - **12:30pm Reg &

1pm Contest Starts

RCTC

Backup = Mar. 22nd

Sather/Fruth-Dugstad

 

 

 

 

March 23-24

SDSU Little International

Brookings, SD

Animal & Range Sciences

 

March 24

 

Ag Technology Contests

 

UW-River Falls

 

Dr. Buttles

 

April 1

 

 

 

April 2

Resume & letter of application for State Job Interview Contest, Manuscripts for State Prepared Public Speaking CDE

 

Region VIII Awards Ceremony 6:30 PM

U of M

 

 

 

Pine Island

Bjorklund

 

 

 

Erickson/P. Aarsvold

 

 

 

 

April 15

American FFA Degree Applications Due

Roseville

Larsen

 

 

 

 

April 15

Convention Online Registration Due

 

Bjorklund

 

 

 

 

April 22-24

MN State FFA Convention

U of MN

State Officers/Tolosky/Larsen

 

 

 

 

May 2

Regional Instructors Meeting

Dover-Eyota HS

Porter/Yarger

 

Calendar planning, Reports

 

 

 

 

 

 

May 5

Southeastern MN FFA Clay Bust

Pine Island

Erickson

 

Updated: 7/18/17 @ 12:45pm

 

 

  
 
 
 

Contact: Brad Harguth